GX-HL15BI-P Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-HL15BI-P
Product description
Panasonic GX-HL15BI-P is a long sensing range rectangular inductive proximity sensor with a built-in amplifier. It features a PBT housing and is pre-wired with a 1-meter 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, terminating in bare flying leads. This sensor operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. It operates in a normally closed (NC) mode with a different frequency, has a current consumption of 15mA (0.015 A), and a sensing distance of 0mm to 6.7mm. The sampling rate is 150 Hz, and it includes 1 digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA). An orange LED serves as a visual position indicator. The detectable object size for this sensor is a standard sensing object of an iron sheet measuring 30x30x1mm.
Manufacturer warranty
GX-HL15BI-P Panasonic
FAQ
What is the price of GX-HL15BI-P?
Out if stock but available for backorder.