7700-A3A31-UBB0300 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-A3A31-UBB0300
Product description
7700-A3A31-UBB0300 Murrelektronik - Mini (7/8) 3 pole, Male (Ext.) 90°/Female 90°, PVC 3x16AWG ye UL/CSA, STOOW 3m
Product Details
- Weight 318 g
- Series Connector Systems
- No./diameter of wires 3× 1.5 mm²
- Temperature range (mobile) -20...+90 °C
- Locking material Zinc die casting, matte nickel plated
- Form A3A31
- Temperature range (fixed) -50...+105 °C
- Jacket Color yellow
- Product article number of manufacturer 7700-A3A31-UBB0300
- Locking of ports Screw thread 7/8" (recommended torque 1.5 Nm) self-securing
- Construction (core) approx. 3.1 mm
- Bend radius (moving) 15× outer Ø
- Compression gland 7/8" (SW24)
- Cable length 3 m
- Operating current per contact max. 12 A
- Wire isolation PVC (bk, gn, wh)
- Cable number UBB
- Temperature range -25...+80 °C, depending on cable quality
- Operating voltage max. 600 V AC/DC
- Outer Ø 10.0 mm ±5%
New Factory Sealed
7700-A3A31-UBB0300 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-A3A31-UBB0300 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-A3A31-UBB0300 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
No./diameter of wires
Temperature range (mobile...
Locking material
Form
Temperature range (fixed)
Material (jacket)
Material
Protection
Selected product
7700-A3A31-UBB0300
Murr Elektronik
7700-A3A31-UBB0300 Murrelektronik - Mini (7/8) 3 pole, Male (Ext.) 90°/Female 90°, PVC 3x16AWG ye UL...
Weight318 g
SeriesConnector Systems
Locking materialZinc die casting, matte nick...
FormA3A31
Material (jacket)PVC (UL/CSA)
MaterialPUR
ProtectionIP68 inserted and tightened ...
Weight-
Series-
No./diameter of wires-
Temperature range (mobile)-
Locking material-
Form-
Temperature range (fixed)-
Material (jacket)-
Material-
Protection-
FAQ
What is the price of 7700-A3A31-UBB0300?
Out if stock but available for backorder.