7700-A3A31-UBB0150 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-A3A31-UBB0150
Product description
7700-A3A31-UBB0150 Murrelektronik - Mini (7/8) 3 pole, Male (Ext.) 90°/Female 90°, PVC 3x16AWG ye UL/CSA, STOOW 1.5m
Product Details
- Weight 162 g
- Series Connector Systems
- Locking material Zinc die casting, matte nickel plated
- Temperature range (fixed) -50...+105 °C
- Wire isolation PVC (bk, gn, wh)
- Cable length 1,5 m
- Compression gland 7/8" (SW24)
- Cable number UBB
- Operating current per contact max. 12 A
- Jacket Color yellow
- Material PUR
- No./diameter of wires 3× 1.5 mm²
- Form A3A31
- Temperature range (mobile) -20...+90 °C
- Protection IP68 inserted and tightened (EN 60529)
- Bend radius (fixed) 10× outer Ø
- Operating voltage max. 600 V AC/DC
- Construction (core) approx. 3.1 mm
- Product article number of manufacturer 7700-A3A31-UBB0150
- Temperature range -25...+80 °C, depending on cable quality
- Outer Ø 10.0 mm ±5%
- Material (jacket) PVC (UL/CSA)
- Locking of ports Screw thread 7/8" (recommended torque 1.5 Nm) self-securing
New Factory Sealed
7700-A3A31-UBB0150 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-A3A31-UBB0150 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-A3A31-UBB0150 with other Cable Assemblies products
Temperature range (fixed)
Wire isolation
Cable length
Compression gland
Cable number
Operating current per con...
Jacket Color
Selected product
7700-A3A31-UBB0150
Murr Elektronik
7700-A3A31-UBB0150 Murrelektronik - Mini (7/8) 3 pole, Male (Ext.) 90°/Female 90°, PVC 3x16AWG ye UL...
Weight162 g
SeriesConnector Systems
Locking materialZinc die casting, matte nick...
Wire isolationPVC (bk, gn, wh)
Cable length1,5 m
Compression gland7/8" (SW24)
Cable numberUBB
Temperature range (fixed)-
Wire isolation-
Cable length-
Compression gland-
Cable number-
Operating current per contact-
Jacket Color-
FAQ
What is the price of 7700-A3A31-UBB0150?
Out if stock but available for backorder.