7700-A3A01-UBB1000 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-A3A01-UBB1000
Manufacturer:Murr Elektronik
Category:Cable Assemblies
Product Lifecycle:Active
Product description
7700-A3A01-UBB1000 Murrelektronik - Mini (7/8) 3 pole, Male (Ext.) 0°/Female 0°, PVC 3x16AWG ye UL/CSA, STOOW 10m
Product Details
- Weight 1407 g
- Series Connector Systems
- Locking material Zinc die casting, matte nickel plated
- Bend radius (moving) 15× outer Ø
- Temperature range -25...+80 °C, depending on cable quality
- Bend radius (fixed) 10× outer Ø
- Operating current per contact max. 12 A
- Locking of ports Screw thread 7/8" (recommended torque 1.5 Nm) self-securing
- Cable number UBB
- Temperature range (fixed) -50...+105 °C
- Operating voltage max. 600 V AC/DC
- Protection IP68 inserted and tightened (EN 60529)
- Construction (core) approx. 3.1 mm
- Material (jacket) PVC (UL/CSA)
- Wire isolation PVC (bk, gn, wh)
- Jacket Color yellow
- Compression gland 7/8" (SW24)
- Outer Ø 10.0 mm ±5%
- Product article number of manufacturer 7700-A3A01-UBB1000
- Material PUR
- Temperature range (mobile) -20...+90 °C
- Form A3A01
- No./diameter of wires 3× 1.5 mm²
- Cable length 10 m
Product condition
New Factory Sealed
7700-A3A01-UBB1000 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-A3A01-UBB1000 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-A3A01-UBB1000 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Locking material
Bend radius (moving)
Temperature range
Bend radius (fixed)
Operating current per con...
Locking of ports
Cable number
Temperature range (fixed)
Selected product
7700-A3A01-UBB1000
Murr Elektronik
7700-A3A01-UBB1000 Murrelektronik - Mini (7/8) 3 pole, Male (Ext.) 0°/Female 0°, PVC 3x16AWG ye UL/C...
Weight1407 g
SeriesConnector Systems
Locking materialZinc die casting, matte nick...
Temperature range-25...+80 °C, depending on c...
Bend radius (fixed)10× outer Ø
Locking of portsScrew thread 7/8" (recommend...
Cable numberUBB
Weight-
Series-
Locking material-
Bend radius (moving)-
Temperature range-
Bend radius (fixed)-
Operating current per contact-
Locking of ports-
Cable number-
Temperature range (fixed)-
FAQ
What is the price of 7700-A3A01-UBB1000?
Out if stock but available for backorder.