7700-48511-S4W0060 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-48511-S4W0060
Product description
7700-48511-S4W0060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 male 0° 8p. shielded Ethernet, TPE 4x2x24AWG SF/UTP CAT5e bu UL/CSA, CM 0.6m
Product Details
- Weight 70.6 g
- Series Connector Systems
- Cable identification S4W
- Wire-Ø incl. isolation 1.17 mm ±5%
- Bend radius (moving) 10× outer Ø
- Transfer parameters CAT5, Class D (ISO/IEC 11801:2002), (EN 50173-1)
- Diameter (core) 4× 2× 0.25 mm²
- Temperature range (mobile) -40...+80 °C
- Rated surge voltage 0.8 kV
- Cable weight [g/m] 74,8 g
- Color (jacket) (wh-bl, bl) + (wh-or, or) + (wh-gn, gn) + (wh-br, br)
- Product article number of manufacturer 7700-48511-S4W0060
- Material group IEC 60664-1, category I
- Shield yes
- Cable length 0,6 m
- Pollution Degree 2
- Material (wire) Cu wire, tin plated
- Shield (Type) Copper braid
- No. of poles 8
- Construction (core) 7× 0.203 mm
- Material (jacket) TPE
- No. of torsion cycles max. 3 Mio. (25 °C)
- Mounting method inserted, tightened
- Material (wire isolation) HDPE
- Outer-Ø (jacket) 7.6 mm ±5%
- No. of bending cycles (C-track) max. 1 Mio. (25 °C)
- Operating voltage max. 60 V AC/DC
- Color/numbering of wires (wh-bl, bl) + (wh-or, or) + (wh-gn, gn) + (wh-br, br)
- Bend radius (fixed) 5× outer Ø
- Form 48511
- AWG similar to AWG 24
- optical shield cover min. 75%
- Transfer rate 1 Gbit/s
- Temperature range -25...+85 °C, depending on cable quality
- Temperature range (fixed) -40...+80 °C
Product condition
New Factory Sealed
7700-48511-S4W0060 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-48511-S4W0060 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-48511-S4W0060 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Cable identification
Wire-Ø incl. isolation
Bend radius (moving)
Transfer parameters
Diameter (core)
Temperature range (mobile...
Rated surge voltage
Cable weight [g/m]
Selected product
7700-48511-S4W0060
Murr Elektronik
7700-48511-S4W0060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 male 0° 8p. shielded Ethernet, TPE 4x2x24AWG S...
Weight70.6 g
SeriesConnector Systems
Cable identificationS4W
Transfer parametersCAT5, Class D (ISO/IEC 11801...
Diameter (core)4× 2× 0.25 mm²
Rated surge voltage0.8 kV
Cable weight [g/m]74,8 g
Weight-
Series-
Cable identification-
Wire-Ø incl. isolation-
Bend radius (moving)-
Transfer parameters-
Diameter (core)-
Temperature range (mobile)-
Rated surge voltage-
Cable weight [g/m]-
FAQ
What is the price of 7700-48511-S4W0060?
Out if stock but available for backorder.