7700-44541-S4U0060 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-44541-S4U0060
Product description
7700-44541-S4U0060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 male 90° shielded Ethernet, TPE 2x2x24AWG SF/UTP CAT5e bu UL/CSA, CM 0.6m
Product Details
- Weight 63.09 g
- Series Connector Systems
- Cable identification S4U
- Material (wire isolation) HDPE
- Color (jacket) blue
- Form 44541
- Cable weight [g/m] 55,66 g
- Shield (Type) Copper braid
- Temperature range (mobile) -40...+80 °C
- Mounting method inserted, tightened
- Temperature range -25...+85 °C, depending on cable quality
- Shield yes
- Operating voltage max. 60 V DC
- Diameter (core) 2× 2× 0.25 mm²
- Material (jacket) TPE
- Torsion speed 60 cycles/min
- Nominal voltage 1500 V AC
- Rated surge voltage 1.5 kV
- Material (wire) Cu wire, tin plated
- Outer-Ø (jacket) 6.6 mm ±5%
- Travel speed (C-track) max. 1.2 m/s
- Material group IEC 60664-1, category I
- Construction (core) 7× 0.203 mm
- Color/numbering of wires (wh-or, or) + (wh-gn, gn)
- Acceleration (C-track) max. 2.4 m/s²
- Transfer rate up to 100 Mbit/s full duplex
- Wire-Ø incl. isolation 1.22 mm ±5%
- optical shield cover min. 75%
- No. of torsion cycles max. 3 Mio. (25 °C)
- Pollution Degree 3
- No. of poles 4
- Bend radius (moving) 10× outer Ø
- Product article number of manufacturer 7700-44541-S4U0060
- Transfer parameters CAT5, Class D (ISO/IEC 11801:2002), (EN 50173-1)
- AWG similar to AWG 24
- Temperature range (fixed) -40...+80 °C
New Factory Sealed
7700-44541-S4U0060 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-44541-S4U0060 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-44541-S4U0060 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Cable identification
Material (wire isolation)
Color (jacket)
Form
Cable weight [g/m]
Shield (Type)
Temperature range (mobile...
Mounting method
Selected product
7700-44541-S4U0060
Murr Elektronik
7700-44541-S4U0060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 male 90° shielded Ethernet, TPE 2x2x24AWG SF/U...
Weight63.09 g
SeriesConnector Systems
Cable identificationS4U
Material (wire isolation)HDPE
Color (jacket)blue
Form44541
Cable weight [g/m]55,66 g
Shield (Type)Copper braid
Series-
Cable identification-
Material (wire isolation)-
Color (jacket)-
Form-
Cable weight [g/m]-
Shield (Type)-
Temperature range (mobile)-
Mounting method-
FAQ
What is the price of 7700-44541-S4U0060?
Out if stock but available for backorder.