7700-44511-S7V0060 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-44511-S7V0060
Product description
7700-44511-S7V0060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 male 0° shielded Ethernet, TPE 2x2x22AWG SF/UTP CAT5e gn UL/CSA,ITC/PLTC 0.6m
Product Details
- Weight 70.6 g
- Series Connector Systems
- Operating current per contact max. 4 A
- Protection IP65, IP66K, IP67 inserted and tightened (EN 60529)
- Cable identification S7V
- Color (jacket) green
- Material group IEC 60664-1, category I
- Material PUR
- Locking material Zinc die casting, matte nickel plated
- Material (wire isolation) HDPE
- No. of torsion cycles max. 5 Mio. (25 °C)
- No. of poles 4
- LED display no
- Construction (core) 19× 0.16 mm (multi-strand wire class 5)
- Temperature range (mobile) -20...+80 °C
- Form 44511
- Temperature range -25...+85 °C, depending on cable quality
- Torsion stress ±180°/m
- Operating voltage max. 60 V DC
- suitable for corrugated tube (internal Ø) without
- Wire-Ø incl. isolation 1.42 mm ±5%
- Coding D-coded
- Standards DIN EN 61076-2-101 (M12)
- Compression gland M12 (SW13)
- Outer-Ø (jacket) 7.9 mm ±5%
- Rated surge voltage 1.5 kV
- Material (wire) Cu wire, tin plated
- Material (jacket) TPE
- Cable length 0,6 m
- Transfer parameters CAT5, Class D (ISO/IEC 11801:2002), (EN 50173-1)
- Mounting method inserted, tightened
- Temperature range (fixed) -40...+80 °C
- Locking of ports Screw thread (M12×1 mm) recommended torque 0.6 Nm, self-securing
- Cable weight [g/m] 74,8 g
- Shield yes
- Bend radius (moving) 10× outer Ø
- Transfer rate up to 100 Mbit/s full duplex
- Pollution Degree 3
- Diameter (core) 2× 2× 0.34 mm²
- Bend radius (fixed) 5× outer Ø
- Product article number of manufacturer 7700-44511-S7V0060
Product condition
New Factory Sealed
7700-44511-S7V0060 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-44511-S7V0060 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-44511-S7V0060 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Operating current per con...
Protection
Cable identification
Color (jacket)
Material group
Material
Locking material
Material (wire isolation)
Selected product
7700-44511-S7V0060
Murr Elektronik
7700-44511-S7V0060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 male 0° shielded Ethernet, TPE 2x2x22AWG SF/UT...
Weight70.6 g
SeriesConnector Systems
ProtectionIP65, IP66K, IP67 inserted a...
Cable identificationS7V
Color (jacket)green
MaterialPUR
Locking materialZinc die casting, matte nick...
Material (wire isolation)HDPE
Weight-
Series-
Operating current per contact-
Protection-
Cable identification-
Color (jacket)-
Material group-
Material-
Locking material-
Material (wire isolation)-
FAQ
What is the price of 7700-44511-S7V0060?
Out if stock but available for backorder.