7700-12021-U040150 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-12021-U040150
Manufacturer:Murr Elektronik
Category:Cable Assemblies
Product Lifecycle:Active
Product description
7700-12021-U040150 Murrelektronik - M12 male 0° with cable, TPE 4x22AWG ye UL/CSA, ITC/PLTC 1.5m
Product Details
- Weight 86 g
- Series Connector Systems
- Rated surge voltage 2.5 kV
- Resistor (core) max. 46.9 Ω/km (20 °C)
- Stranding combination 4 wires twisted
- Test voltage 2000 V AC
- Form 12021
- Single wire Ø (core) 0.16 mm
- Jacket Color yellow
- No. of bending cycles (C-track) max. 10 Mio. (25 °C)
- No. of poles 4
- Material (wire) Cu wire, bare
- thermal resistance flame retardant
- Torsion stress ±180°/m
- Operating voltage max. 250 V AC/DC
- Construction (core) 19× 0.16 mm (multi-strand wire class 5)
- chemical resistance good resistance to oil, gasoline and chemicals
- Bend radius (moving) 10× outer Ø
- Material group IEC 60664-1, category I
- Wire-Ø incl. isolation 1.27m ±5%
- Nominal voltage 300 V AC
- Pollution Degree 3
- Material (wire isolation) semi-rigid PVC
- Temperature range (fixed) -40...+105 °C
- Cable length 1,5 m
- Mounting method inserted, tightened
- Approval (cable) UL (AWM-Style 20626/1731), CSA; CE conform
- Color (jacket) yellow
- Bend radius (fixed) 5× outer Ø
- Cable identification U04
- Diameter (core) 1× 4× AWG22/19 (0.382)
- Temperature range (mobile) -20...+90 °C
- Temperature range -25...+85 °C, depending on cable quality
- Color/numbering of wires br, bk, bl, wh
- Outer-Ø (jacket) 5.3 mm ±5%
- Product article number of manufacturer 7700-12021-U040150
- Cable weight [g/m] 49,5 g
- Material (jacket) TPE
- Current load capacity to DIN VDE 0298-4
Product condition
New Factory Sealed
7700-12021-U040150 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-12021-U040150 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-12021-U040150 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Rated surge voltage
Resistor (core)
Stranding combination
Test voltage
Form
Single wire Ø (core)
Jacket Color
No. of bending cycles (C-...
Selected product
7700-12021-U040150
Murr Elektronik
Weight86 g
SeriesConnector Systems
Rated surge voltage2.5 kV
Test voltage2000 V AC
Form12021
Single wire Ø (core)0.16 mm
Jacket Coloryellow
Weight-
Series-
Rated surge voltage-
Resistor (core)-
Stranding combination-
Test voltage-
Form-
Single wire Ø (core)-
Jacket Color-
No. of bending cycles (C-track)-
FAQ
What is the price of 7700-12021-U040150?
Out if stock but available for backorder.