PFS-0317-600V Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFS-0317-600V
Alt. Part#:PFS-0317-600V B
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh PFS-0317-600V - PFS Softstarter, 317A, 100...240V AC Control Voltage, 100 HP 200V / 125 HP 230V / 250 HP 460V / 300 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 50349 g
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 317 A
- Coil Voltage 100-240 VAC
- HP @ 3 Phase 100 HP@200V / 125 HP@230V / 250 HP@460V / 300 HP@575V
- Function Softstarter
- Enclosure Open Type
- Series PFS
Product condition
New Factory Sealed
PFS-0317-600V Related Documents
Manufacturer warranty
PFS-0317-600V Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFS-0317-600V?
Out if stock but available for backorder.