PFS-0251-600V Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFS-0251-600V
Alt. Part#:PFS-0251-600V B
Product description
Sprecher + Schuh PFS-0251-600V - PFS Softstarter, 251A, 100...240V AC Control Voltage, 75 HP 200V / 100 HP 230V / 200 HP 460V / 250 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 30667 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 251 A
- Coil Voltage 100-240 VAC
- HP @ 3 Phase 75 HP@200V / 100 HP@230V / 200 HP@460V / 250 HP@575V
- Function Softstarter
- Enclosure Open Type
New Factory Sealed
PFS-0251-600V Related Documents
Manufacturer warranty
PFS-0251-600V Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFS-0251-600V?
Out if stock but available for backorder.