PFS-0060-BAD43D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFS-0060-BAD43D
Product description
PFS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 60A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 20 HP 230V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 60 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 20 HP@230V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PFS-0060-BAD43D Related Documents
Manufacturer warranty
PFS-0060-BAD43D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFS-0060-BAD43D?
Out if stock but available for backorder.