PFS-0025-BAD39D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFS-0025-BAD39D
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
PFS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 25A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 5 HP 230V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 25 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 5 HP@230V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
- Series PFS
Product condition
New Factory Sealed
PFS-0025-BAD39D Related Documents
Manufacturer warranty
PFS-0025-BAD39D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFS-0025-BAD39D?
Out if stock but available for backorder.