CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17
Alt. Part#:CX79120AS6.3WG17
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 - CX7 Enclosed Combination Controller, 9A, Frame C Standard Capacity, 4.0-6.3 Amps, 88A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 1.0 HP 200V / 1.5 HP 230V / 3 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Light/HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 1.0 HP@200V / 1.5 HP@230V / 3 HP @460V
- Overload Current 4.0-6.3 A
- Control Type Black Off-On, Light/HOA SS
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 88 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17?
Out if stock but available for backorder.