CX7-23-10-120-AH25A-A10-WJ Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-23-10-120-AH25A-A10-WJ
Alt. Part#:CX723120AH25WJ
Product description
Sprecher + Schuh CX7-23-10-120-AH25A-A10-WJ - CX7 Enclosed Combination Controller, 23A, Frame D High Capacity, 18-25 Amps, 23A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Red/Yel Off-On
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V
- Overload Current 18-25 A
- Control Type Red/Yel Off-On
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 23 A
New Factory Sealed
CX7-23-10-120-AH25A-A10-WJ Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-23-10-120-AH25A-A10-WJ Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-23-10-120-AH25A-A10-WJ?
Out if stock but available for backorder.