CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11
Alt. Part#:CX71624ZAS16W-1
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 - CX7 Enclosed Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On/ HOA SS, 1NO 1NC Aux
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VAC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Black Off-On/ HOA SS, 1NO 1NC Aux
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 224 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11?
Out if stock but available for backorder.