CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ
Alt. Part#:CX71224ZAS10AWJ
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Red/Yel Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Red/Yel Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 12 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ?
Out if stock but available for backorder.