RDRZ45RT Schmersal Pushbuttons
Part#:RDRZ45RT
Alt. Part#:101193576
Manufacturer:Schmersal
Category:Pushbuttons
Product Lifecycle:Active
Product description
RDRZ45RT Schmersal - Emergency Stop Pushbutton
Product Details
- Gross weight 110 g
- Latching Yes
- Actuating stroke 4 mm
- Spacing 50 x 60 mm
- Colour of the operating element Red
- Material of the operators Aluminium powder-coated
- Fully insulated Yes
- diameters for the actuating heads 45 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Mounting flange Yes
- Design Round
- Mechanical life, minimum 100,000 Operations
- Thickness, of the front panel, minimum 1 mm
- Emergency-Stop button Yes
- Installation conditions (mechanical) arbitrarily
- Mounting Mounting flange EFM
- Restistance to shock 50 g
- Sealing type Membrane, Lip gaskets, Form seals
- Snap-action mechanism integrated Yes
- Tightening torque of the screw 0.6 Nm
- Ambient temperature, maximum +75 °C
- Versions Emergency stop pushbutton with latching - front plate mounting
- Standards EN ISO 13850, IEC/EN 60947-5-5
- Diameter total 45 mm
- Degree of protection IP65
- Safety functions Yes
- Colour of the front ring Yellow
- Height 27.5 mm
- Thickness of the front panel, maximum 6 mm
- Material of the front ring Aluminium
- Unlocking Draw unlocking
- Diameter hole 22.3 mm
- Diameter hole, with tolerance indication 22.3 + 0.4 mm