NDTP30WS Schmersal Pushbuttons
Part#:NDTP30WS
Alt. Part#:103005363
Product description
NDTP30WS Schmersal - Mushroom Button from N Series (IP69K)
- Degree of protection IP67, IP69K
- Colour of the operating element White
- Probing possible Yes
- diameters for the actuating heads 30 mm
- Thickness, of the front panel, minimum 1.5 mm
- Colour of the front ring Silver
- Colour of the bellows White
- Thickness of the front panel, maximum 6 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Material of the front ring ABS, chrome-plated
- Height 20 mm
- Spacing 50 x 50 mm
- Design Round
- Actuating stroke 5 mm
- Tightening torque of the screw 0.6 Nm
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Versions round, Mushroom button
- Mounting flange Yes
- Diameter hole 22.3 mm
- Mounting Mounting flange EFM
- Diameter hole, with tolerance indication 22.3 + 0.4 mm