NDTP30GR/SW Schmersal Pushbuttons
Part#:NDTP30GR/SW
Alt. Part#:103009111
Product description
NDTP30GR/SW Schmersal - Mushroom Button from N Series (IP69K)
Product Details
- Standards EN 60947-5-1, IEC/EN 60947-1
- Colour of the bellows Black
- Height 20 mm
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Material of the bellows Silicone
- Actuating stroke 5 mm
- Tightening torque of the screw 0.6 Nm
- Fully insulated Yes
- diameters for the actuating heads 30 mm
- Thickness of the front panel, maximum 6 mm
- Versions round, Mushroom button
- Mounting Mounting flange EFM
- Diameter hole 22.3 mm
- Degree of protection IP67, IP69K
- Colour of the operating element Black
- Gross weight 36 g
- Thickness, of the front panel, minimum 1.5 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Probing possible Yes
- Diameter hole, with tolerance indication 22.3 + 0.4 mm
- Material of the front ring ABS, chrome-plated
- Mounting flange Yes
- Spacing 50 x 50 mm