NDTP30GR/RT Schmersal Pushbuttons
Part#:NDTP30GR/RT
Alt. Part#:103009113
Product description
NDTP30GR/RT Schmersal - Mushroom Button from N Series (IP69K)
- Mounting Mounting flange EFM
- Tightening torque of the screw 0.6 Nm
- Spacing 50 x 50 mm
- Degree of protection IP67, IP69K
- Material of the front ring ABS, chrome-plated
- Colour of the operating element Red
- Height 20 mm
- Diameter hole, with tolerance indication 22.3 + 0.4 mm
- Versions round, Mushroom button
- Fully insulated Yes
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Design Round
- Mounting flange Yes
- Thickness of the front panel, maximum 6 mm
- Sealing type Membrane, Lip gaskets
- Actuating stroke 5 mm
- Thickness, of the front panel, minimum 1.5 mm
- Colour of the bellows Black
- Probing possible Yes
- Diameter hole 22.3 mm
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Gross weight 36 g
- Material of the bellows Silicone
- diameters for the actuating heads 30 mm