NDP50GR/GN Schmersal Pushbuttons
Part#:NDP50GR/GN
Alt. Part#:101163578
Product description
NDP50GR/GN Schmersal - Mushroom Button from N Series (IP69K)
- Colour of the bellows Black
- Thickness, of the front panel, minimum 1.5 mm
- Colour of the operating element Green
- Actuating stroke 5 mm
- Diameter hole 22.3 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Material of the bellows Silicone
- Colour of the front ring Silver
- diameters for the actuating heads 50 mm
- Degree of protection IP67, IP69K
- Versions round, Push button
- Gross weight 50 g
- Diameter hole, with tolerance indication 22.3 + 0.4 mm
- Sealing type Membrane, Lip gaskets
- Mounting flange Yes
- Tightening torque of the screw 0.6 Nm
- Thickness of the front panel, maximum 6 mm
- Material of the front ring ABS, chrome-plated
- Fully insulated Yes
- Spacing 50 x 50 mm
- Mounting Mounting flange EFM
- Height 45 mm
- Ambient temperature, maximum +80 °C