NDP50GR/BL Schmersal Pushbuttons
Part#:NDP50GR/BL
Alt. Part#:101163577
Manufacturer:Schmersal
Category:Pushbuttons
Product Lifecycle:Active
Product description
NDP50GR/BL Schmersal - Mushroom Button from N Series (IP69K)
Product Details
- Material of the operators ABS
- Material of the bellows Silicone
- Colour of the bellows Black
- Mounting flange Yes
- Height 45 mm
- Diameter hole, with tolerance indication 22.3 + 0.4 mm
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Sealing type Membrane, Lip gaskets
- Standards EN 60947-5-1, IEC/EN 60947-1
- Colour of the front ring Silver
- Fully insulated Yes
- Tightening torque of the screw 0.6 Nm
- diameters for the actuating heads 50 mm
- Spacing 50 x 50 mm
- Versions round, Push button
- Material of the front ring ABS, chrome-plated
- Actuating stroke 5 mm
- Diameter hole 22.3 mm
- Thickness of the front panel, maximum 6 mm
- Design Round
- Colour of the operating element Blue
- Gross weight 50 g
- Mounting Mounting flange EFM
- Thickness, of the front panel, minimum 1.5 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C