M2S 6610-10-K-Z 3,0M -2028 Schmersal Electronic Components
Part#:M2S 6610-10-K-Z 3,0M -2028
Alt. Part#:101125406
Manufacturer:Schmersal
Category:Electronic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Micro switches; Thermoplastic enclosure; without mounting flange
Product Details
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Switching frequency 30,000 /h
- Number of shutters 1
- Thermal test current 4 A
- Terminal designations H05VV-F 3 x 0,75 mm2
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Switching principle Snap action with self-cleaning contact
- Actuating speed, minimum 10 mm/min
- Material of the contacts, electrical Gold-plated silver
- Utilisation category AC-15 1 A
- Mechanical life, minimum 3,000,000 Operations
- Gross weight 210 g
- Wire cross-section 0.75 mm2
- Ambient temperature, minimum -30 °C
- Standards IEC/EN 60947-5-1
- Enclosure material Glass-fibre, reinforced thermoplastic
- Rated insulation voltage Ui 250 V
- Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV