AZM300B-I2-ST-SD2P Schmersal Safety Switches
Part#:AZM300B-I2-ST-SD2P
Alt. Part#:103001416
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Switches
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Switch distance 2 mm
- Coding level according to ISO 14119 High
- Standards IEC 61508, IEC 60947-5-3, EN ISO 13849-1
- Short-circuit recognition Yes
- Width of sensor 87.5 mm
- Restistance to shock 30 g / 11 ms
- Notes (Power supply, general) stabilised PELV power supply
- Current, Utilisation category DC12 0.05 A
- Voltage, Utilisation category DC13 24 VDC
- Tightening torque for the fixing screws, maximum 7 Nm
- Length of sensor 120 mm
- Frequency band RFID 125 kHz
- Manual release Yes
- Resistance to vibrations to EN 60068-2-6 10 … 150 Hz, amplitude 0.35 mm
- Operating voltage, maximum 26.4 VDC
- Classification ZVEI CB24I, Source C2
- Duration of risk, maximum 200 ms
- Power to unlock Yes
- Clamping force in accordance with ISO14119 Fzh 1,150 N
- Tightening torque of the fixing screws, minimum 6 Nm
- Ambient temperature, maximum +60 °C
- Zulässige Aufstellhöhe über NN, maximum 2,000 m
- No-load supply current I0 100 mA
- Switching frequency, maximum 0.5 Hz
- Voltage drop Ud, maximum 4 V
- general information Individual coding, multiple teaching
- Enclosure material Plastic, glass-fibre reinforced thermoplastic, self-extinguishing
- Safety functions Yes
- Latching force, adjustable, position 2 50 N
- Degree of protection IP66 to EN 60529, IP67 to EN 60529, IP69 to EN 60529
- Operating voltage, minimum 20.4 VDC
- Current consumption with solenoid ON, average 200 mA
- Test pulse interval, minimum 100 ms
- Test pulse interval, typical 1000 ms
- Gross weight 550 g
- Time to readiness, maximum 5,000 ms
- Short circuit detection Yes
- Ensured switch distance ON Sao 1 mm
- Height of sensor 35 mm
- Overvoltage category III
- Current leakage Ir 0.5 mA
- Active principle RFID
- Response time safety outputs in case of switch-off by safety inputs, maximum 1.5 ms
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Type of the fixing screws 2x M6
- Ambient temperature, minimum +0 °C
- Rated impulse withstand voltage Uimp 0.8 kV
- Current consumption with solenoid ON, peak 350 mA / 200 ms
- Current consumption at 24V 5 mA
- Transmit power, maximum -6 dB/m
- Response time safety outputs in case of switch-off by actuator, maximum 100 ms
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Ensured switch distance OFF Sar 20 mm
- Storage and transport temperature, minimum -10 °C
- Protection rating III
- Required rated short-circuit current to EN 60947-5-1 100 A
- Operation current 150 mA
- Actuator monitored Yes
- Series-wiring Yes
- Mechanical life, minimum 1,000,000 Operations
- Latching force, adjustable, position 1 25 N
- Terminal Connector Connector M12, 8-pole, A-coded
- Storage and transport temperature, maximum +90 °C
- Note (Relative humidity) non-condensing, non-icing
- Degree of pollution to IEC/EN 60664-1 3
- Duty cycle solenoid 100 %
- Test pulse duration, maximum 0.5 ms
- Serial diagnostics Yes
- Latching Yes
- Angular offset between interlocking device and actuator, maximum 2 °
- Clamping force, maximum Fmax 1,500 N
- Length of sensor chain, maximum 200 m
- Relative humidity, maximum 93 %
- Rated insulation voltage Ui 32 VDC
- External wiring and device fuse rating 2 A gG
- Switching thresholds −3 V … 5 V (Low), 15 V … 30 V (High)
- Versions short-circuit proof, p-type
- Voltage, Utilisation category DC12 24 VDC
- Classification ZVEI CB24I, Sink C1, C2
- Current, Utilisation category DC13 0.05 A
- Wiring capacity 50 nF