GX-FL15BI-P Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-FL15BI-P
Product description
Panasonic GX-FL15BI-P is a rectangular inductive proximity sensor with a long sensing range and a built-in amplifier. It is constructed from PBT material for the housing and is pre-wired with a 1m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, terminating in bare flying leads. This sensor operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. It functions in a Normally Closed (NC) operating mode with a different frequency, has a current consumption of 15mA (0.015 A), and a sensing distance ranging from 0mm to 6.7mm. The GX-FL15BI-P features a sampling rate of 150 Hz and includes 1 x digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA). Additionally, it is equipped with an orange LED as a visual position indicator and can detect objects of the size of an iron sheet measuring 30x30x1mm.
Manufacturer warranty
GX-FL15BI-P Panasonic
FAQ
What is the price of GX-FL15BI-P?
Out if stock but available for backorder.