GX-FL15AI-P Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-FL15AI-P
Product description
Panasonic GX-FL15AI-P is a long sensing range rectangular inductive proximity sensor featuring a built-in amplifier. This sensor is housed in PBT material and comes pre-wired with a 1m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and terminates with bare flying leads. It operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. The operating mode is normally open (NO) with a different frequency, and it has a current consumption of 15mA or 0.015 A. The GX-FL15AI-P can sense objects within a 0mm to 6.7mm distance and has a sampling rate of 150 Hz. It features 1 x digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA) and an orange LED as a visual position indicator. The sensor is capable of detecting objects of size iron sheet 30x30x1mm.
Manufacturer warranty
GX-FL15AI-P Panasonic
FAQ
What is the price of GX-FL15AI-P?
Out if stock but available for backorder.