GX-F15BI-P-C5 Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-F15BI-P-C5
Product description
Panasonic GX-F15BI-P-C5 is a rectangular inductive proximity sensor with a built-in amplifier, designed for detecting the presence of objects within a 0mm to 4.2mm sensing distance. It is housed in PBT material, ensuring durability, and comes pre-wired with a 5m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and terminates with bare flying leads for easy installation. This sensor operates in a normally closed (NC) mode at a different frequency, with a current consumption of 15mA / 0.015 A and a sampling rate of 250 Hz. It features one digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA) and an orange LED for visual position indication. The GX-F15BI-P-C5 can reliably detect iron sheets with dimensions of 20x20x1mm, operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C, and offers a degree of protection rated at IP68G.
Manufacturer warranty
GX-F15BI-P-C5 Panasonic
FAQ
What is the price of GX-F15BI-P-C5?
Out if stock but available for backorder.