GX-F15AI-R Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-F15AI-R
Product description
Panasonic GX-F15AI-R is a rectangular inductive proximity sensor featuring a built-in amplifier and a flexible cable. It is constructed from PBT material for the housing and comes pre-wired with a 1m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and is bending-resistant, terminating with bare flying leads. This sensor operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. It operates in a normally open (NO) mode at a different frequency, with a current consumption of 15mA / 0.015 A. The sensing distance ranges from 0mm to 4.2mm, with a sampling rate of 250 Hz. It includes 1 x digital output (NPN open-collector / 24Vdc / 100mA) and features an orange LED as a visual position indicator. The detectable object size for standard sensing is an iron sheet measuring 20x20x1mm.
Manufacturer warranty
GX-F15AI-R Panasonic
FAQ
What is the price of GX-F15AI-R?
Out if stock but available for backorder.