GX-F15AI-P Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-F15AI-P
Product description
Panasonic GX-F15AI-P is a rectangular inductive proximity sensor with a built-in amplifier, designed for detecting the presence of objects within a 0mm-4.2mm sensing distance. It is constructed from PBT material for the housing, ensuring durability. This sensor is pre-wired with a 1m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and ends with bare flying leads for easy installation. It operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a high degree of protection with an IP68G rating. The GX-F15AI-P operates in a normally open (NO) mode at a different frequency, with a current consumption of 15mA/0.015 A. It features a sampling rate of 250 Hz and includes one digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA). For ease of use, it is equipped with an orange LED as a visual position indicator. The sensor is capable of detecting objects as small as an iron sheet measuring 20x20x1mm.
Manufacturer warranty
GX-F15AI-P Panasonic
FAQ
What is the price of GX-F15AI-P?
Out if stock but available for backorder.