GX-F15AI-P-R Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-F15AI-P-R
Product description
Panasonic GX-F15AI-P-R is a rectangular inductive proximity sensor featuring a built-in amplifier and a flexible cable. This sensor is housed in PBT material and comes pre-wired with a 1-meter 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and is bending-resistant, terminating with bare flying leads. It operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. The operating mode is normally open (NO) with a different frequency, and it has a current consumption of 15mA or 0.015 A. The sensing distance ranges from 0mm to 4.2mm with a sampling rate of 250 Hz. It includes 1 x digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA) and features an orange LED for visual position indication. The detectable object size for this sensor is a standard sensing object iron sheet measuring 20x20x1mm.
Manufacturer warranty
GX-F15AI-P-R Panasonic
FAQ
What is the price of GX-F15AI-P-R?
Out if stock but available for backorder.