GX-F15AI-P-C5 Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-F15AI-P-C5
Manufacturer:Panasonic
Category:Proximity Sensors
Product Lifecycle:Active
Product description
Panasonic GX-F15AI-P-C5 is a rectangular inductive proximity sensor with a built-in amplifier. It is constructed from PBT material for the housing and is pre-wired with a 5m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, terminating in bare flying leads. This sensor operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. It functions in a Normally Open (NO) operating mode at a different frequency, with a current consumption of 15mA (0.015 A). The GX-F15AI-P-C5 has a sensing distance of 0mm to 4.2mm and a sampling rate of 250 Hz. It features 1 x digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA) and an orange LED as a visual position indicator. The detectable object size for standard sensing is an iron sheet measuring 20x20x1mm.
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GX-F15AI-P-C5 Panasonic
FAQ
What is the price of GX-F15AI-P-C5?
Out if stock but available for backorder.