GX-F15A-P-C5 Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-F15A-P-C5
Product description
Panasonic GX-F15A-P-C5 is a rectangular inductive proximity sensor featuring a built-in amplifier. It is constructed with a PBT housing and comes pre-wired with a 5m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and terminates with bare flying leads. This sensor operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. It operates in a normally open (NO) mode at a standard frequency, with a current consumption of 15mA (0.015 A). The GX-F15A-P-C5 has a sensing distance of 0mm to 4.2mm and a sampling rate of 250 Hz. It includes 1 x digital output (PNP open-collector / 24Vdc / 100mA) and features an orange LED as a visual position indicator. The sensor is designed to detect objects of the size of an iron sheet measuring 20x20x1mm.
Manufacturer warranty
GX-F15A-P-C5 Panasonic
FAQ
What is the price of GX-F15A-P-C5?
Out if stock but available for backorder.