13236EG3Y315S/M-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Rated speed 2975 rpm
- Locked rotor torque 210 %
- Approx. weight³ 2492 lb
- Flange Without
- Temperature rise 80 K
- Standard NEMA MG-1
- Output 175 HP (132 kW)
- Breakdown torque 240 %
- Enclosure IC411 - TEFC
- Number of poles 2
- Number of Poles 2
- Locked rotor time 95s (cold) 53s (hot)
- Mounting B3L(E)
- L. R. Amperes 1531 A
- Slip 0.83 %
- Moment of inertia (J) 53.5 sq.ft.lb
- Noise level² 77.0 dB(A)
- Output rating 175 HP
- Rated voltage 380 V
- No load current 51.0 A
- LRC 6.6
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Voltage 460//380-400-415 V
- Rated current 232 A
- Service factor 1.00
- Degree of Protection IP55
- Synchronous speed 3600 rpm
- Frame 315S/M
- Insulation Class F
- Starting Method Direct On Line
- Rated torque 309 ft.lb
- Duty Cycle S1
- Rotation¹ Both (CW and CCW)
- Terminal box¹ Right position
- Frequency 50 Hz
- Design NE
- Altitude 1000 m.a.s.l.
Product condition
New Factory Sealed
13236EG3Y315S/M-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
13236EG3Y315S/M-W22 WEG
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
W22 Tru-Metric IE4 175 HP 2P 315S/M 3Ph 460//380-400-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - B3L(E)