03012ES3EOW326T-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Number of Poles 6 Pole
- Voltage 208-230/460 V
- Output Rating 30 HP
- Rated Speed 1125 rpm
- Flange Type Without
- LRC 5.8x(Code G)
- Design D
- Starting Method Direct On Line
- L. R. Amperes 476-430/215 A
- Rated torque 140 ft.lb
- Service factor 1.15
- Altitude 1000 m.a.s.l.
- Number of Poles 6
- Moment of inertia (J) 11.7 sq.ft.lb
- Temperature rise 80 K
- Mounting F-2
- Frequency 60 Hz
- Frame 324/6T
- Noise level² 62.0 dB(A)
- Rated voltage 208-230/460 V
- Locked rotor torque 300 %
- Duty Cycle Cont.(S1)
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Voltage 208-230/460 V
- Rated current 82.0-74.2/37.1 A
- Degree of Protection IP55
- Rated speed 1125 rpm
- Breakdown torque 0 %
- Output 30 HP (22 kW)
- Insulation Class F
- Approx. weight³ 593 lb
- No load current 33.2-30.0/15.0 A
- Standard NEMA MG-1
- Slip 6.25 %
- Locked rotor time 21s (cold) 12s (hot)
- Rotation¹ Both (CW and CCW)
- Flange Without
- Enclosure IC411 - TEFC
- Output rating 30 HP
- Synchronous speed 1200 rpm
- Number of poles 6
- Terminal box¹ Right position
Product condition
New Factory Sealed
03012ES3EOW326T-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
03012ES3EOW326T-W22 WEG
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
W22 Standard Efficiency 30 HP 6P 324/6T 3Ph 208-230/460 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted