PFD-0251-BBD54D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFD-0251-BBD54D
Alt. Part#:5300101707
Product description
Sprecher + Schuh PFD-0251-BBD54D - PFD Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 251A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 200 HP 460V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 251 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 200 HP@460V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PFD-0251-BBD54D Related Documents
Manufacturer warranty
PFD-0251-BBD54D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFD-0251-BBD54D?
Out if stock but available for backorder.