PCS-361-BCD58D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-361-BCD58D
Product description
PCS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 361A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 350 HP 575V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 361 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 350 HP@575V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PCS-361-BCD58D Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-361-BCD58D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-361-BCD58D?
Out if stock but available for backorder.