PCS-201-BAD49D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-201-BAD49D
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
PCS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 201A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 75 HP 230V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 201 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 75 HP@230V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
- Series PCS
Product condition
New Factory Sealed
PCS-201-BAD49D Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-201-BAD49D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-201-BAD49D?
Out if stock but available for backorder.