PCS-108-FBD49R3 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-108-FBD49R3
Alt. Part#:5300101262
Product description
Sprecher + Schuh PCS-108-FBD49R3 - PCS Softstarter Enclosed, Combination Fusible, 108A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 75 HP 460V, Type 3R Start-Stop PB
Product Details
- NEMA Rating Type 3R
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 108 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 75 HP@460V
- Control Type Start-Stop PB
- Disconnect Type Combination Fusible
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 3R
New Factory Sealed
PCS-108-FBD49R3 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-108-FBD49R3 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-108-FBD49R3?
Out if stock but available for backorder.