PCS-085-FCD49D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-085-FCD49D
Alt. Part#:5300104490
Product description
Sprecher + Schuh PCS-085-FCD49D - PCS Softstarter Enclosed, Combination Fusible, 85A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 75 HP 575V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 85 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 75 HP@575V
- Disconnect Type Combination Fusible
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PCS-085-FCD49D Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-085-FCD49D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-085-FCD49D?
Out if stock but available for backorder.