PCS-060-FHD42D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-060-FHD42D
Product description
PCS Softstarter Enclosed, Combination Fusible, 60A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 15 HP 200/208V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 60 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 15 HP@200/208V
- Disconnect Type Combination Fusible
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PCS-060-FHD42D Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-060-FHD42D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-060-FHD42D?
Out if stock but available for backorder.