PCS-060-BBD46W Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-060-BBD46W
Alt. Part#:PCS-060-W-0001
Product description
Sprecher + Schuh PCS-060-BBD46W - PCS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 60A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 40 HP 460V, Type 4
Product Details
- NEMA Rating Type 4
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 60 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 40 HP@460V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 4
New Factory Sealed
PCS-060-BBD46W Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-060-BBD46W Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-060-BBD46W?
Out if stock but available for backorder.