PCS-060-600V-024 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-060-600V-024
Alt. Part#:PCS-060-600V-024 B
Product description
Sprecher + Schuh PCS-060-600V-024 - PCS Softstarter, 60A, 24V AC/DC Control Voltage, 15 HP 200V / 20 HP 230V / 40 HP 460V / 50 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 3420 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 60 A
- Coil Voltage 24 V AC/DC
- HP @ 3 Phase 15 HP@200V / 20 HP@230V / 40 HP@460V / 50 HP@575V
- Function Softstarter
- Enclosure Open Type
New Factory Sealed
PCS-060-600V-024 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-060-600V-024 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-060-600V-024?
Out if stock but available for backorder.