PCS-043-FBD44R17 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-043-FBD44R17
Alt. Part#:5300102235
Product description
Sprecher + Schuh PCS-043-FBD44R17 - PCS Softstarter Enclosed, Combination Fusible, 43A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 25 HP 460V, Type 3R Light/HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 3R
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 43 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 25 HP@460V
- Control Type Light/HOA SS
- Disconnect Type Combination Fusible
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 3R
New Factory Sealed
PCS-043-FBD44R17 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-043-FBD44R17 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-043-FBD44R17?
Out if stock but available for backorder.