PCS-043-600V-PA-11 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-043-600V-PA-11
Alt. Part#:PCS043600VPA11
Product description
Sprecher + Schuh PCS-043-600V-PA-11 - PCS Softstarter, 43A, 100...240V AC Control Voltage, 10 HP 200V / 15 HP 230V / 30 HP 460V / 40 HP 575V, Open Type 1NO 1NC Aux
Product Details
- Type Open Type
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 43 A
- Coil Voltage 100-240 VAC
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 15 HP@230V / 30 HP@460V / 40 HP@575V
- Function Softstarter
- Enclosure Open Type
New Factory Sealed
PCS-043-600V-PA-11 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-043-600V-PA-11 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-043-600V-PA-11?
Out if stock but available for backorder.