PCS-037-BBD43D7 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-037-BBD43D7
Alt. Part#:PCS-037-D-0005
Product description
Sprecher + Schuh PCS-037-BBD43D7 - PCS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 37A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 20 HP 460V, Type 12 HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 37 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 20 HP@460V
- Control Type HOA SS
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PCS-037-BBD43D7 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-037-BBD43D7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-037-BBD43D7?
Out if stock but available for backorder.