PCS-030-BBD42W Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-030-BBD42W
Product description
PCS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 30A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 15 HP 460V, Type 4
Product Details
- NEMA Rating Type 4
- Type Enclosed
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 30 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 15 HP@460V
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 4
New Factory Sealed
PCS-030-BBD42W Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-030-BBD42W Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-030-BBD42W?
Out if stock but available for backorder.