PCS-025-600V Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-025-600V
Alt. Part#:PCS-025-600V B
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh PCS-025-600V - PCS Softstarter, 25A, 100...240V AC Control Voltage, 7.5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V / 20 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 962 g
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 25 A
- Coil Voltage 100-240 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP@460V / 20 HP@575V
- Function Softstarter
- Enclosure Open Type
- Series PCS
Product condition
New Factory Sealed
PCS-025-600V Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-025-600V Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-025-600V?
Out if stock but available for backorder.