PCS-016-FBD40D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-016-FBD40D
Product description
PCS Softstarter Enclosed, Combination Fusible, 16A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 7.5 HP 460V, Type 12
Product Details
- NEMA Rating Type 12
- Type Enclosed
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 16 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@460V
- Disconnect Type Combination Fusible
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 12
New Factory Sealed
PCS-016-FBD40D Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-016-FBD40D Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-016-FBD40D?
Out if stock but available for backorder.