PCS-009-BBD38W7-024 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-009-BBD38W7-024
Alt. Part#:5300104429
Product description
Sprecher + Schuh PCS-009-BBD38W7-024 - PCS Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 9A, 24V AC/DC Control Voltage, 3 HP 460V, Type 4 HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 4
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 9 A
- Coil Voltage 24 V AC/DC
- HP @ 3 Phase 3 HP@460V
- Control Type HOA SS
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 4
New Factory Sealed
PCS-009-BBD38W7-024 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-009-BBD38W7-024 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-009-BBD38W7-024?
Out if stock but available for backorder.