PCS-003-600V-024 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCS-003-600V-024
Alt. Part#:PCS-003-600V-024 B
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh PCS-003-600V-024 - PCS Softstarter, 3A, 24V AC/DC Control Voltage, 0.5 HP 200V / 0.5 HP 230V / 1.5 HP 460V / 2 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 894 g
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 3 A
- Coil Voltage 24 V AC/DC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP@200V / 0.5 HP@230V / 1.5 HP@460V / 2 HP@575V
- Function Softstarter
- Enclosure Open Type
- Series PCS
Product condition
New Factory Sealed
PCS-003-600V-024 Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-003-600V-024 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCS-003-600V-024?
Out if stock but available for backorder.